Cause of cold hands and feet

علت سرد شدن دستها و پاها چیست؟

بار ها تقریبا برای همه اتفاق افتاده که در جمع خانوادگی و در محیط هایی که دمای پایینی ندارد. با افتادن یک اتفاق و یا دیدن یک پیامک حاوی خبر بد و یا شنیدن یک خبر بد دست ها و پاها سرد شده و شروع به گزگز می کند. علت سرد شدن دستها و پاها  عمدتا به صورت ناگهانی ناشی از افت فشار و استرس و فشار عصبی می باشد. ولی اگر این اتفاق به صورت دائم و مکرر و بدون هیچ دلیل خاصی اتفاق بیفتد باید دنبال دلیل و علت ایجاد آن بود. 

 

 

علت سرد شدن دستها و پاها

سرد شدن دست و پا می تواند نشانه بیماری باشد به همین دلیل نباید ساده از کنار آن گذشت در این بخش به عمده ترین علت سرد شدن دستها و پاها اشاره می کنیم:

 1. بیماری های اتوایمیون یا خود ایمنی: در این نوع بیماری ها بدن یک عضو خود را به عنوان دشمن شناسایی کرده و به آن حمله می کند. بیماری پوستی مانند لوپوس که یک بیماری خود ایمنی است یکی از علائم آن ایجاد سردی در دستها و پاها می باشد.
 2. مشکلات قلبی و عروقی: هر موردی در بدن که باعث شود خون به صورت نرمال در بدن گردش پیدا نکند ممکن است علت سرد شدن دستها و پاها باشد. ضعیف بودن عضله قلب و عدم پمپاژ مناسب خون به تمام قسمت های بدن، انسداد رگ های خونی باعث می شود که خون به قسمت های دور از قلب مانند: دستها و پاها نمی رسد و باعث ایجاد سردی و گزگز در این قسمت ها شود.
 3. آنمی یا کم خونی: به هر دلیلی بدن دچار کم خونی شود باعث ایجاد سردی در دستها و پاها خواهد شد. کمبود گلبول های قرمز خون، کمبود هموگلوبین خون، فقر آهن و عدم دریافت مقدار مناسب آن در جیره و همچنین بیماری هایی که باعث خونریزی و کاهش مقدار خون در بدن می شوند مانند: خونریزی دستگاه گوارش، دوران قاعدگی سنگین، زایمان، خونریزی معده و غیره که می توانند علت سرد شدن دستها و پاها در بدن انسان شوند.
 4. کمبود تیامین یا ویتامین B12: کمبود این ویتامین در جیره افراد و یا بیماری هایی مانند: کرون و سلیاک که مانع جذب ویتامین B12 می شود هم میتواند دلیلی برای سردی دست و پا باشد. برای اینکه متوجه شویم آیا سردی دست و پا از کمبود این ویتامین است با یک آزمایش خون ساده میتوان به این موضوع پی برد. این مورد با مصرف مکمل های دارای این ویتامین قابل درمان است. معمولا بعد از چند هفته و یا چند ماه رفع می شود.
 5. پایین بودن فشار بدن: فشار پایین چه به صورت ناگهانی و چه به صورت مزمن علت سرد شدن دستها و پاها می تواند باشد. فشار پایین می تواند ناشی از خونریزی، دهیدراته بودن بدن، عوارض جانبی برخی داروها و اختلال هورمونی غدد درون ریز باشد. در این حالت بدن به علت اینکه فشار خون پایین است خون را از قسمت های سطحی و انتهایی بدن به اندام های حیاتی بدن هدایت می کند.
 6. عمده ترین و شایع ترین علت سرد شدن دستها و پاها استرس و اضطراب می باشد: سرد شدن دستها در اثر استرس آسیب کوچکی است که استرس و فشار عصبی به بدن شما وارد می کند. وقتی دچار استرس می شوید بدن در حالت حمله و یا دفاع قرار می گیرد. میزان آدرنالین ناگهان در بدن بالا رفته و موجب منقبض شدن عروق انتهایی بدن و در نتیجه سرد شدن دست ها و پاها خواهد شد. استرس و اضطراب مزمن بدن را آسیب پذیر کرده و در مقابل هر اتفاقی ضعیف میکند.
 7. عوارض دارویی: همانطور که میدانید اغلب داروهای شیمیایی دارای عوارض جانبی هستند و این عوارض جانبی ممکن است علت سرد شدن دستها و پاها باشد. البته این علت ممکن است مستقیم و یا غیر مستقیم باعث این حالت شود. داروهایی مانند: تنظیم کننده های فشار خون، داروهای ضد سرطان، دارو های سردرد های مزمن مانند میگرن و داروهای ضد انعقاد خون ممکن است چنین عوارضی داشته باشد. به همین دلیل مصرف خودسرانه دارو بسیار خطرناک می تواند باشد.
 8. مصرف دخانیات: سیگار کشیدن و استفاده از مواد دخانی مانند قلیان می تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم عامل سردی اندام های انتهایی بدن باشد. نیکوتین موجود در مواد دخانی باعث ایجاد لخته یا پلاک در خون و عروق خونی شده و ممکن است باعث کاهش فشار خون علت سرد شدن دستها و پاها شود.
 9. کم کاری غده تیروئید: غده تیروئید تنظیم کننده دمای بدن است. اگر اختلالی در این غده بوجود آید باعث مشکلات تنظیم دمای بدن می شود. سرد شدن دستها از علائم کم کاری این غده نمی باشد. ولی باعث می شود که دستها و اندام های انتهایی نسبت به سرما حساس تر شده و کبود شوند. این حالت در سنین بالای ۴۰ شایع تر است.
 10. سندرم رینود: برای این بیماری تا به حال دلیل خاصی شناسایی نشده است ولی یک از علت سرد شدن دستها و پاها می باشد. در این بیمار به دنبال هوای سرد یا یک استرس عصبی و عاطفی عروق دست و پا و اندام های انتهایی مانند: گوش و بینی تنگ شده و ابتدا به رنگ سفید و رنگ پریده در می آیند و در موارد شدید آبی رنگ خواهند شد که رو به کبودی می رود. این حالات در این بیماری با درد سوزش و بی حسی همراه است.
 11. هوای سرد: خود هوای سرد هم می تواند در ابتدا به صورت مستقیم و بعد ها به صورت غیر مستقیم و به علت تحریکی که ایجاد کرده علت سرد شدن دستها و پاها شود.
 12. دیابت: بیماران مبتلا به دیابت در صورتی که میزان قند خون آنها کاهش یابد باعث ایجاد افت فشار و و سردی دست و پا خواهد شد. و در صورت این ادامه روند سرگیجه، افت شدید فشار و حتی حالت رفتن به حالت کما خواهد شد. پس در این بیماری  باید سرد شدن دست و پا را جدی گرفت.
 13. کم خوابی: کم خوابی علت سرد شدن دستها و پاها  می تواند باشد. زیرا خواب کم حالت فیزیولوژیک بدن را به هم میزند و باعث عواملی مانند: افت فشار خون و بی اشتهایی و به دنبال آن کمبود مواد غذایی می شود. همچنین این حالت باعث حالت هیستی ریک یا تحریک پذیری در بدن شده و بدن را در حالت استرس مزمن و دائم قرار می دهد.

 

 

 راه های  مقابله با علت سرد شدن دستها و پاها

برای اینکه با این حالت مقابله بکنید در ابتدا باید دلیل ایجاد این حالت را متوجه شویم و بعد از راهکار های زیر برای کنترل این روند استفاده کنیم:

 1. داشتن زندگی متعادل و دور از استرس: همانطور که گفته شد استرس عمدتا علت سرد شدن دستها و پاها  می باشد. البته به صورت ناگهانی. برای این منظور استراحت و تفریح به موقع و دوری از استرس و بی خوابی یکی از راهکار های مهم می باشد.
 2. ورزش کردن: ورزش کردن از یک طرف عضلات قلب را تقویت می کند. از طرف دیگر سلامتی عروق را به ارمغان می آورد. و همچنین از استرس و روزمرگی می کاهد. پس با ورزش کردن چندین عامل اصلی که باعث ایجاد این حالت می شود را میتوان رفع کرد.
 3. پوشیدن لباس مناسب: لباس مناسب در مواقعی که علت سرد شدن دستها و پاها شما تحریک پذیری است بسیار کار ساز است. به همین دلیل بهتر است علاوه بر پوشیدن لباس مناسب برای بدن از پوشش مناسب برای دست و پا هم استفاده کنیم.
 4. نوشیدن آب زیاد: بدن در صورت کم آبی هم دچار افت فشار خون می شود. پس نوشیدن مقادیر مناسب آب برای بدن ضروری است.نه تنها برای این مورد بلکه برای سلامتی عمومی بدن.
 5. مصرف غذا های مناسب: خوردن سبزیجات و ماهی و غذا هایی با طبع گرم مانند انواع ادویه و فلفل نیز برای جلوگیری از این مورد مناسب می باشد.
 6. عدم مصرف سیگار و الکل
 7. ماساژ درمانی و استفاده از کرم های مناسب: ماساژ باعث افزایش جریان خون در دست و پا شده و درد و گزگز ایجاد شده توسط سرما را کاهش می دهد.
 8. دوش گرفتن یا حمام دست و پا: این روش نیز برای افزایش جریان خون و ایجاد حالت دوری از استرس پیشنهاد می شود.
 9. طب سوزنی: علت سرد شدن دستها و پاها ممکن است تنگی عروق در قسمت های ساق پا یا کانال دست و پا باشد. با طب سوزنی راهکار هایی برای این مورد پیشنهاد و انجام میشود. که باعث افزایش خونرسانی به دست و پا و افزایش گردش خون مویرگی در این اندام ها می شود.
 10. استفاده از زالو: زالو درمانی هم به عنوان کاهنده درد و التهاب در موضع می تواند مورد استفاده قرار گیرد. و همچنین ممکن است باعث بهتر شدن روند گردش خون در دست و پا شود.

 

علت سرد شدن دستها و پاها

 

علت سرد شدن دستها و پاها  نباید ساده گرفته شود و سریعا باید به دنبال رفع آن بود. در صورت عدم درمان با روش های ساده باید مشکوک به بیماری شویم و به پزشک معالج مراجعه کنیم. سرد شدن دستها در اثر استرس این روزها به علت استرس مزمنی که همه افراد جامعه با آن درگیرند شایع  شده است. پس با استفاده از روش های اشاره شده می توان به راهکار مناسب برای جلوگیری از سرد شدن دست و پا با دلایل مختلف  برسیم.

منبع: گل افشان آرایش

این مقاله را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در facebook
Share on Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Share on Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
Share on Linkdin
اشتراک گذاری در pinterest
Share on Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر

به اطلاع میرساند پرداخت و خرید نهایی سفارشات از سایت گل افشان انجام میپذیرد. بنابراین برای خرید محصول به سایت مرجع ارجاع داده میشوید.