Causes of gray hair

دلایل سفیدی موی سر و راهکارهای پیشگیری و درمان آن

سفید شدن موها با افزایش سن اتفاقی نیست که باعث ایجاد آزردگی افراد شود. ولی سفید شدن زودرس موها در سن جوانی علاوه بر احساس ناخشنودی باعث کاهش اعتماد به نفس می شود. دلایل سفیدی موی سر  متعدد می باشد. برای پیشگیری از سفید شدن زودرس موی سر اقداماتی میتوان انجام داد. ولی میزان تاثیر گذاری این اقدامات بسته به منشاء ایجاد این مشکل متفاوت خواهد بود.

 

انواع سفید شدن موی سر:

 1. سفید شدن موها بطور طبیعی: این سفید شدن بنابر بر اقتضای سن صورت گرفته و همه افراد انتظار آن را دارند. به همین خاطر زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد زیرا مورد انتظار است. این سفید شدن از شقیقه آغاز می شود و بعد یه قسمت های دیگر سر منتقل می شود. این سفید شدن موها معمولا از سن ۵۰ سالگی در سفید پوستان شروع می شود. ولی بسته به نژاد این سفید شدن ممکن است با تاخیر شروع شود. بعنوان مثال: در زرد پوستان دیرتر از سفید پوستان و در سیاه پوستان دیرتر از زرد پوستان این سفیدی موها آغاز می شود.
 2. سفید شدن زودتر از موعد موها: این سفید شدن موها غیرطبیعی بوده و باید به دنبال دلایل سفیدی موی سرباشیم. این سفیدی زودتر از موعد در سفید پوستان قبل از سن ۲۰ سالگی و در افراد با رنگ پوست تیره تا قبل از ۳۰ سالگی اتفاق می افتد که دارای دلایل گوناگون است.

 

دلایل سفیدی موی سر

 

 

دلایل سفیدی موی سر:

در بررسی این دلایل باید این مورد را در نظر داشته باشیم که بررسی ها برای سفیدی موی سر قبل از موعد صورت می پذیرد. و باید قبل از بررسی دلایل سفیدی موی سر   این مورد را توضیح دهیم که رنگ مو بوسیله رنگدانه ای بنام ملانین که در ریشه مو تولید می شود. ایجاد می شود. پس هر عاملی که باعث کمبود و عدم تولید این رنگدانه شود از عوامل سفیدی مو خواهد بود که عبارتند از:

 1. ژنتیک: نقش ژن ها در همه بیماری ها و اتفاقات بدن برای همگان ثابت شده است. اگر در پدر و مادر و بستگان شما سفیدی زودرس مو مشاهده شده است. به احتمال قوی شما هم دچار این مورد خواهید شد.
 2. کمبود ملانین: همانطور که اشاره شد عامل رنگ مو رنگدانه ملانین است که از ریشه مو تولید می شود. یک از دلایل سفیدی موی سر مواردی است که باعث کاهش تولید ملانین می شود مانند : عدم تغذیه مناسب و عدم دریافت پروتئین کافی.
 3. مشکلات هورمونی: هورمون ها نقش اساسی در تعیین حالات فیزیولوژیکی بدن دارند. برخی تغییرات و عدم تعادل هورمونی باعث سفید شدن مو خواهد شد. بویژه مشکلات هورمونی هیپوفیزی و تیروئیدی یکی از مهمترین عوامل سفیدی مو می باشد.
 4. برخی حالات فیزیولوژیک: کمبود ویتامین تیامین یا B12 و همچنین مشکلات غده هیپوفیز و تیروئید نیز یکی از دلایل سفیدی موی سر میتواند باشد.
 5. اضطراب و استرس: فشار روانی مداوم، استرس های شغلی و جنگ اعصاب روزانه و مداوم باعث خاکستری شدن موی سر افراد می شود.
 6. استفاده از مواد شیمیایی بی کیفیت: استفاده از شامپو، کرم مو، صابون و رنگ مو بی کیفیت هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم یعنی با ایجاد حساسیت باعث ایجاد اختلال در تولید ملانین شده می تواند یکی از دلایل سفیدی موی سر شود.
 7. کاهش کراتین مو: اگر میزان کراتین مو کاهش یابد باعث افزایش خشکی و شکنندگی مو می شود که تحقیقات نشان داده که خشکی مو نیز باعث سفید شدن زودرس مو می شود.
 8. عوامل محیطی: افرادی که در معرض مواد شیمیایی و آلودگی هوا بصورت مداوم قرار دارند دچار تسریع در روند سفیدی مو خود می شوند.
 9. داشتن اضافه وزن: همانطور که گفته شده چاقی مادر تمام بیماری ها محسوب می شود و در این مورد نیز استثنا ندارد. چون تحقیقات نشان داده که افراد چاق بیشتر دچار سفیدی زودرس مو می شوند. افراد با وزن متناسب کمتر در معرض سفیدی زودرس مو هستند.
 10. کاهش مقادیر ویتامین D در بدن: تحقیقات نشان داده است که کودکانی که از کودکی ویتامین D کمتر جذب کرده اند و دچار کمبود این ویتامین هستند در بزرگسالی بیشتر در معرض خاکستری شدن موها می باشند. یکی از مهمترین دلایل سفیدی موی سر همین مورد می باشد.
 11. بیماری های اتوایمیون: در این نوع بیماری ریشه یا فولیکول مو به عنوان عامل بیگانه شناسایی شده و توسط بدن مورد حمله قرار می گیرد. و شخص تمام موهای بدن خود را از دست می دهد. بعد از این مرحله اگر در بدن فرد مو رشد کرد سفید خواهد بود و رنگدانه ملانین نخواهد داشت.
 12. استفاده از دخانیات: افرادی که سیگار می کشند بیشتر از افراد دیگر در معرض سفید شدن زود هنگام مو های خود قرار دارند.
 13. بیماری های مزمن: این بیماری می تواند روحی و روانی باشد مانند افسردگی و یا استرس و می تواند فیزیکی باشد مانند بیماری قلبی عروقی. همچنین سردرد های عصبی و مزمن هم می تواند یکی از دلایل سفیدی موی سر باشد.
 14. بیماری های نوپدید: بیماری هایی مانند کرونا که جدیدا وارد جهان شده است علاوه بر بیماری های روحی و روانی بیماری شدید جسمی هم ایجاد می کند. باعث ریزش مو و حتی در تحقیقی جدید باعث تغییر رنگ مو و پوست نیز می شود. پس همواره در مورد بیماری ها پیشگیری بهتر از درمان می باشد.

 

دلایل سفیدی موی سر

 

 

روش های پیشگیری از سفیدی زودرس مو:

اینکه بازگرداندن رنگ مو ها به مو های سفید چقدر امکان پذیر است به دلایل سفیدی موی سر بستگی دارد. در بعضی مواقع مانند ژنتیک کار زیادی نمی توان انجام داد. ولی در کمبود های تغذیه ای و مشکلات استفاده از مواد شیمیایی نامعتبر می توان پیشگیری کرد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 1. استفاده از دوز مناسب B12 در جیره غذایی: همانطور که اشاره شد کمبود B12 باعث سفیدی زودرس مو می شود. رفع کمبود این ویتامین تا حد زیادی می تواند از دلایل سفیدی موی سر به علت کمبود این ویتامین جلوگیری بکند.
 2. بررسی دورهای هورمون های غدد بدن: باید فعالیت غده هایی مانند هیپوفیز و تیروئید در صورت بروز سفیدی زودرس موراد بررسی قرار گیرد تا در صورت تشخیص مشکلات هورمونی درمان شروع شود. درمان این بیماری ها بوسیله داروها و مکمل های هورمونی امکان پذیر است.
 3. عدم استفاده از سیگار و مواد دخانی
 4. تغذیه پر از آنتی اکسیدان داشته باشید: خوردن موادی که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی هستند در مواردی مانند استرس و خوردن غذای ناکافی که در بدن ایجاد رادیکال آزاد می کند بسیار مهم است. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را که یکی از دلایل سفیدی موی سر هستند خنثی کرده و وضعیت فیزیولوژیکی بدن را بهبود می بخشند.
 5. استفاده از تغذیه متعادل: خوردن غذاهایی که دارای مقادیر مناسب از ویتامین ها مانند ویتامینB12 و D و ویتامین E و C می باشد بسیار مهم است. زیرا یکی از مهم ترین دلایل ایجاد سفیدی موی زودرس کمبود های تغذیه ای است.
 6. کم کردن استرس و اضطراب: یکی از دلایل سفیدی موی سر فشار های عصبی است. با کم کردن این فشارها و داشتن زندگی آرام و بدون دغدغه می توان به این هدف رسید و یا از سرعت آن کم کرد. البته امروزه کمی کار سختی است که از استرس به دور باشیم ولی با ورزش کردن و زمان برای تفریح کردن می توان  کمی از فشار های عصبی کاست.
 7. استفاده از مواد شیمیایی با کیفیت: خرید مواد شیمیایی مانند: کرم مو و شامپو و رنگ مو و صابون از برند های معتبر و مراکز فروش مطمئن نیز یکی از راه های جلوگیری از سفید شدن زودرس مو ها است. مواد شیمیایی چون بصورت مستقیم با مو و پوست سر در ارتباط هستند می توانند بسیار سریع تاثیر گذار باشند. این تاثیر می تواند بصورت مستقیم یعنی تاثیر بر ریشه مو و یا بصورت غیر مستقیم یعنی با ایجاد  حساسیت تاثیر خود را بگذارد. البته با عدم استفاده از این مواد شیمیایی مشکل مرتفع خواهد شد.
 8. یکی دیگر از راه های پیشگیری از سفیدی زودرس موها که البته بیشتر در طب سنتی مطرح است حفظ تعادل در تغذیه سردی و گرمی بدن می باشد. ممکن است یکی از دلایل سفیدی موی سر زیاده روی در تغذیه مواد با طبع سرد باشد.
 9. مراقبت از درگیری به بیماری و حفظ سلامتی: تمامی بیماری ها اگر هم مستقیم بر سفیدی مو تاثیرگذار نباشند بصورت غیر مستقیم بر دلایل سفیدی موی سر تاثیرگذار هستند. این بیماریها چه به صورت فیزیکی و چه روانی می توانند بر سفیدی مو تاثیر بگذارند.

در انتها:

این روزها با شرایطی که دنیا و انسانها با آن دسته مواجه هستند. دچار استرس بالا، عدم تغذیه مناسب و استفاده از فست فود ها عدم زمان مناسب برای ورزش کردن و قرنطینه خانگی و افسردگی روبرو است. به همین دلیل باید علاوه بر روش های گفته شده از موادی که کمک کننده که باعث می شود اثرات دلایل سفیدی موی سر کاهش پیدا کند استفاده کرد .البته تمام این موارد باید از برند معتبر و فروشگاه معتبر و با تجویز پزشک متخصص استفاده شود. امروزه مواد شیمیایی بسیار مناسبی برای استفاده موضعی در مو وجود دارد که تقریبا شامل تمام مواد نام برده در این متن می باشد. و احتیاجات فولیکول ها را مرتفع می سازد. در کشور ما هم تولیدکنندگان و واردکنندگان موازی با تمام کشور های جهان این محصولات را برای استفاده هموطنان عزیز فراهم کرده اند.

منبع: گل افشان آرایش

این مقاله را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در facebook
Share on Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Share on Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
Share on Linkdin
اشتراک گذاری در pinterest
Share on Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر

به اطلاع میرساند پرداخت و خرید نهایی سفارشات از سایت گل افشان انجام میپذیرد. بنابراین برای خرید محصول به سایت مرجع ارجاع داده میشوید.