سرماخوردگی و هوای سرد

آیا هوای سرد باعث سرماخوردگی می شود؟

همه ما از کودکی این جمله را شنیده ایم که هوا سرده مواظب باش که سرما نخوری. ولی آیا این سخن پایه و اساس علمی دارد. آیا هوای سرد باعث سرماخوردگی می شود؟

با شروع فصول سرد شیوع سرماخوردگی بیشتر می شود و همین موضوع باعث شده که شائبه اینکه هوای سرد باعث سرماخوردگی می شود ایجاد شود.  ابتلا به سرماخوردگی و هوای سرد ارتباط مستقیمی به هم ندارند ولی در اینکه هوای سرد ممکن است زمینه ساز سرماخوردگی شود شکی نیست. در دنیا کمتر کسی را میتوان یافت که در سال حداقل ۱ بار دچار سرما خوردگی نشود اگر رابطه ای میان سرماخوردگی و هوای سرد وجود داشت باید مردم سیبری و قطب تمام عمر دچار سرماخوردگی بودند و مردم قسمت های گرم و استوایی زمین هرگز دچار سرماخوردگی نشوند. که تحقیقات نشان می دهد این موضوع صحت ندارد.

 

 

آیا هوای سرد باعث سرماخوردگی می شود؟

راینو ویروس ها از مهمترین نوع ویروس هایی هستند که باعث ایجاد سرماخوردگی می شوند. این ویروس ها معمولا سرما دوست هستند یعنی فعالیت آنها در دمای زیر ۳۷ درجه افزایش می یابد و این رابطه غیر مستقیم  سرماخوردگی و هوای سرد را توجیه می کند. از مهمترین عواملی که هوای سرد به صورت غیر مستقیم باعث افزایش ابتلا به سرماخوردگی میشود عبارت است از:

 1. کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن: محققان بر این باورند که در هوای سرد بدن قدرت مقابله کمتری با ویروس ها و سایر عوامل خارجی دراد به همین دلیل باید در فصول سرد سال نسبت به تغذیه مناسب و مراقبت از سلامت جسمانی حساس تر باشیم.
 2. کاهش دریافت ویتامین D: یکی دیگر از مواردی که نشان دهنده رابطه سرماخوردگی و هوای سرد می باشد این است که در زمستان به دلیل کاهش تابش نور خورشید بدن انسان کمتر ویتامین D دریافت می کند. و بدن معمولا دچار کمبود این ویتامین می شود. همانطور که همگان می دانند ویتامین D نقش مهمی نه تنها در این بیماری و در سایر بیماری ها  نیز دارد. امروزه محققان نقش این ویتامین را حتی در مبارزه سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس کرونا را هم اثبات شده می دانند.
 3. خانه نشینی: با سرد شدن هوا خانه نشینی و دورهمی های خانگی به دلیل سردی هوا افزایش می یابد. و در نتیجه افراد زمان بیشتری را در یک محیط سربسته با تعداد زیاد افراد می گذرانند. همین مورد باعث برخورد بیشتر با انواع ویروس و شیوع هرچه بیشتر آن می شود.
 4. کند شدن خونرسانی به اندام های انتهایی بدن: در رابطه سرماخوردگی و هوای سرد  می توان گفت که هوای سرد باعث می شود عروقی که در ارتباط مستقیم با آن هستند مانند عروق دست و پا و بینی و مویرگ ها و رگ های دستگاه تنفس در اثر سرما دچار انقباض و تنگی شوند. در نتیجه گردش خون در آن قسمت ها کند شده و سلول  های ایمنی بدن به این قسمت ها یا نمی رسند و یا کمتر می رسند. در نتیجه امکان ورود ویروس از این قسمت ها محتمل تر خواهد بود.
 5. کاهش رطوبت هوا: هوای سرد باعث می شود که رطوبت هوا کاهش یابد و مخاط اولین خطوط دفاعی بدن یعنی بینی و دهان دچار کمبود رطوبت و خشکی شود. در این حالت ویروس ها و باکتری ها به راحتی می توانند به این مخاط چسبیده و خود را به سلول هدف خود برساند.
 6. تعریق زیاد: این مورد معمولا برای کودکان و افراد خردسال اتفاق می افتد. و حتی ممکن است برای افراد بالغ نیز اتفاق بیفتد. معمولا در زمستان از لباس های گرم استفاده می شود. اگر این پوشش زیاد باعث تعریق و عرق کردن افراد شود در صورت برخورد با هوای سرد باعث ایجاد ذات الریه و سرماخوردگی خواهد شد.

 

نکته: متاسفانه رفتار ویروس کرونا هم بسیار شبیه به بیماری سرماخوردگی است هم از نظر شیوع و هم از نظر سرما دوستی و هم از نظر عدم ایمنی در مقابل آن. به همین دلیل است که با سرد شدن هوا باید در مورد این بیماری بیشتر نگران باشیم.

 

 

نحوه پیشگیری سرماخوردگی و هوای سرد

در تمام بیماری ها همواره جلوگیری از مبتلا شدن بهتر از درمان بعد از ابتلا است. به ویژه در بیماری های ویروسی که درمان خاصی جز تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان های علامتی وجود ندارد. چون برخلاف آنچه مردم فکر می کنند آنتی بیوتیک ها هیچ تاثیری بر بیماری های ویروسی ندارند و فقط برای جلوگیری از عفونت ثانویه تجویز می شوند. راه کار های پیشگیری از سرماخوردگی در هوای سرد عبارتند از:

 1. تامین مقادیر مورد نیاز ویتامین D در وعده روزانه: برای این منظور باید در زمستان و فصول سرد سال مصرف مواد غذایی که تامین کننده این ویتامین هستند را افزایش دهیم مواد غذایی مانند: ماهی، قارچ و تخم مرغ. همچنین می توان از مکمل هایی حاوی ویتامین D و قرص آن نیز البته با مشورت پزشک استفاده کرد.
 2. ترک تمام رفتارهایی که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود: مانند: عدم خواب مناسب و به میزان کافی، تغذیه نامناسب و استفاده زیاد از فست فود ها، استرس و اضطراب فراوان، تعریق زیاد، ورزش کردن در هوای سرد در محیط باز.
 3. رعایت بهداشت فردی: این مورد همانطور که امروزه بیشتر یادآوری می شود و مردم بیشتر به آن توجه می کنند همواره مد نظر توصیه های بهداشتی سازمان بهداشت جهانی بوده و می باشد. سرماخوردگی و هوای سرد رابطه مستقیم با رعایت بهداشت فردی دارد زیرا همانطور که در قسمت بالا توضیح داده شد بدن در هوای سرد قدرت کمتری برای مبارزه با عوامل بیماریزا دارد پس نبایستی با عدم رعایت بهداشت را آنها را برای ورود به بدن هموار سازیم.
 4. حفظ تعادل آب بدن: نوشیدن آب کافی همواره برای سلامت بدن مهم بوده و است. در رابطه با سرماخوردگی و هوای سرد نیز این مورد مهم می باشد چون رطوبت از دست رفته مخاطات بدن در اثر سرما را بر می گرداند. همچنین تعداد عوامل بیماریزای چسبیده به مخاطات بدن می کاهد. بدن دهیدراته قدرت کمتری برای مقابله با بیماری ها خواهد داشت. البته در هوای سرد باید از نوشیدن آب سرد پرهیز کرد زیرا خود باعث تحریک  مخاطات  بدن  می شود. بهتر است آب با دمای مناسب در فصول سرد سال مصرف شود.
 5. عدم تماس با افرادی که علائم سرماخوردگی مانند عطسه و سرفه دارند. شیوع این ویروس مانند : کرونا بسیار بالاست و به همین دلیل در صورتی که در خانواده یکی از افراد به سرماخوردگی مبتلا شود به سرعت همه افراد مبتلا خواهند شد. به همین دلیل وسایل و حتی محیط زندگی افراد در زمان سرماخوردگی جدا شود. سرماخوردگی و هوای سرد در افرادی که مبتلا هستند باعث افزایش دوران بهبودی خواهد شد پس بهتر است در محیطی با هوای گرم استراحت کنند و دوران نقاهت خود را سپری کنند.
 6. گرم نگه داشتن مسیر تنفس و ورودی هوا از تاثیر سرماخوردگی و هوای سرد بسیار می کاهد. استفاده از شال گردن و یا به علت شرایط کنونی استفاده از ماسک روشی مهم و مناسب برای گرم نگه داشتن مسیر تنفس و جلوگیری از عارضه های بعد از آن خواهد بود.
 7. استفاده از داروهای شیمیایی مناسب: مصرف خودسرانه دارو به هیچ وجه توصیه نمی شود. همه داروها باید با تجویز پزشک مصرف شوند. ولی معمولا برای سرماخوردگی معمولی استراحت همراه داروهای تقویتی و داروی سرماخوردگی متناسب با سن و برای جلوگیری از برزو عفونت ثانویه از آنتی بیوتیک استفاده می شود.
 8. استفاده از دستگاه بخور: این دستگاه چه از نوع سرد باشد یا گرم باشد مطلوب است. زیرا در طول شب و به ویژه در شب های فصول سرد به علت استفاده از وسایل گرمایشی مانند بخاری و شوفاژ از رطوبت هوای محیط زندگی کاسته می شود. و  همانطور که اشاره شد سرماخوردگی و هوای سرد از کاسته شده رطوبت استفاده می کنند. با استفاده از این دستگاه میتوان رطوبت مطلوب برای محیط زندگی را تامین کرد.

 

در انتها:

سرماخوردگی و هوای سرد رابطه مستقیم برای ابتلا ندارند. ولی آمارها نشان میدهد که در تمام جهان در فصول سرد سال میزان ابتلا به این بیماری ها افزایش می یابد. دلیل آن این است که هوای سرد باعث تشدید این بیماری ها می شود. فعالیت ویروس ها در هوای سرد به اوج خود میرسد. ویروس هایی مانند انواع راینو ویروس و کرونا ویروس در هوای سرد عمر بیشتری می کنند. البته اخیرا در تابستان هم نوعی سرماخوردگی در تمام جهان شایع شد که این هم حجتی است بر این موضوع که سرماخوردگی و هوای سرد  رابطه مستقیم برای ابتلا افراد ندارند. و این نشان دهنده این است واریته ویروس تعیین میکند که در چه فصلی از سال سرماخوردگی شایع شود. البته که این شیوع تا به امروز در فصول سرد سال بیشتر بوده است.

 

نکته:

محققان اخیرا مطلبی را انتشار دادهاند که در آن به این موضوع اشاره شده که اگر فردی  بار ۲۰۰ دچار سرماخوردگی شود دیگر به این بیماری مبتلا نمی شود. حال آنکه افراد معمولا بطور متوسط در طول عمر خود فقط ۵۰ دفعه مبتلا به سرماخوردگی می شوند. و این موضوع باز هم اهمیت پیشگیری را هر چه بیشتر برای ما آشکار می کند. برای سرماخوردگی نه داروی خاص و نه واکسنی و نه ایمنی بدنی وجود دارد زیرا ۲۰۰ نوع ویروس عامل ایجاد سرماخوردگی هستند و در هر سال نیز دچار موتاسیون و جهش می شوند.

منبع: گل افشان آرایش

این مقاله را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در facebook
Share on Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Share on Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
Share on Linkdin
اشتراک گذاری در pinterest
Share on Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر

به اطلاع میرساند پرداخت و خرید نهایی سفارشات از سایت گل افشان انجام میپذیرد. بنابراین برای خرید محصول به سایت مرجع ارجاع داده میشوید.