فیلر

فیلر چیست؟ باید ها و نباید های انجام آن

یشر از ابتدای خلقت خود همواره از مرگ و عواملی که انسان را به مرگ نزدیک می کند به صورت  ذاتی گریزان بوده است.این تغییرات با افزایش سن خود را نشان می دهند بویژه در صورت و ظاهر انسان. انسانها همواره به دنبال راهی بوده اند که این پیری ظاهری را به حداقل برسانند.این حس و گریز تا به امروز نیز ادامه دارد و چه بسا بیشتر شده است بویژه در میان بانوان مدرن امروزی که به ظاهر خود پیش از بیش اهمیت می دهند.امروزه با پیشرفت علم پزشکی راه کارهای فراوانی برای اصلاح نقص صورت و کاهش عوارض پیری ایجاد شده است.یکی از جدیدترین این راهکارها فیلر می باشد که در ادامه کاملا به این بحث خواهیم پرداخت.

فیلر چیست؟

هر چه سن بالاتر می رود پوست خشک تر و شکننده تر می شود زیرا چربی زیر پوست کاهش و تولید کلاژن آن نیز کمتر می شود.باعث ایجاد چین و شکند و فرورفتگی در پوست می شود.این عوامل هم از لحاظ ظاهری  و هم از لحاظ روحی بر روی افراد تاثیر می گذارد بویژه در بانوان. فیلر روشی است که ساده و علمی  که با تزریق به محل چین و چروکها و برجسته کردن قسمت زیرین آن آنها را از بین می برد.البته فیلر  برای اصلاح نقص صورت و همچنین مقاصد زیبایی مانند کشیدن پوست در قسمت های دلخواه افراد، برجسته کردن گونه و لب ها نیز کاربرد دارد.

 

 

 

در چه مواردی فیلر بایستی انجام شود؟

بیشترین کاربرد این روش در از بین بردن چین و چروک پوست، خط خنده،گودی های اطراف چشم، چین و چروک های پیشانی و اسکار های باقی مانده از جای جوش و زخم است.همچنین همانطور که گفته شد از این روش با حجم دادن نیز می توان به مقاصد زیبایی دلخواه مشتری در قسمت لب و گونه نیز دست یافت.

 

مکانیسم عمل فیلر

با گذشت و افزایش سن چربی زیر پوستی و تولید کلاژن آن کم می شود واز خاصیت الاستیکی آن کاسته شده و شل می شود و به اصطلاح آویزان می شود. در این حالت در قسمت های  مختلف پوست به علت  کاهش حجم زیر پوست  فرورفتگی و چین و چروک ایجاد می شود.فیلر با پر کردن این نقص یعنی حجم دادن و جایگزین شدن به جای چربی زیر پوستی نقش خود را نشان می دهند.البته یکسری از مواد فیلر ها علاوه بر حجم دادن کلاژن ساز هستند که مدتی زمان می برد تا تاثیر خود رانشان بدهند.

 

 

انواع ژل فیلر

ژل های تزریقی به زیر پوست در این روش به دو گونه تقسیم می شوند :

  1. طبیعی: یعنی از موجود زنده تهیه شده است و مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع ژل فیلر می توان به ژل های کلاژن گاوی که همانطور که از نامش پیداست از کلاژن پوست گاو بدست می آید به دلیل ارزان بودن نسبت به سایر ژل ها بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد ولی موارد آلرژن بودن آن نیز زیاد است و بایستی حتما تست حساسیت قبل از انجام تزریق صورت پذیرد.

از دیگر ژل های طبیعی برای حجم دادن و رفع نقص صورت ژل های بر پایه کلاژن انسانی است که از کشت سلولهای کلاژن انسانی بدست می آید.این مورد حساسیت کمتری در بدن انسان می دهد و انجام تست قبل از تزریق چندان ضروری نیست تنها مشکل آن گران بودن و نیاز تکرار تزریق هر ۳ الی ۶ ماه می باشد.

از دیگر ژل های طبیعی فیلر ژل کلاژن خوک می باشد که از کلاژن تاندون های خوکی استخراج می شود.که این کلاژن به کلاژن انسانی از لحاظ ژنتیکی نزدیکتر است و در نتیجه خاصیت آلرژن کمتری دارد و نیاز به تست قبل تزریق ندارد از مزایای این مورد ارزان بودن نسبت به کلاژن انسانی و اصلاح معایب صورت به مدت ۶ ماه و تاثیر فوری آن بعد از تزریق می باشد.

از روش های طبیعی دیگر فیلر  پیوند چربی از بدن خود فرد یا همان پیوند اتولوگ چربی می باشد. در این روش در این روش از قسمت هایی از بدن که چربی بطور معمول از  شکم، باسن، و ران ها برداشته شده و بعد از تصفیه در آزمایشگاه یا به اصطلاح بهینه سازی به قسمت های مورد نیاز حجم دادن تزریق می شود.از مزایای این روش عدم حساسیت دهی و رسیدن به مقاصد زیبایی دیگر مانند لاغری با برداشتن چربی و از معایب آن گران بودن و وقت گیر بودن آن بعلت انجام تصفیه چربی در آزمایشگاه است.یکی دیگر از معایب این روش این روش احتیاج به تزریق مکرر و زمان بر بودن تاثیر آن است.

 

۲.ژل های مصنوعی فیلر

ژل اسید هیالورونیک: این ژل را هم میتوان هم طبیعی و هم مصنوعی به حساب آورد.در پوست طبیعی اسید هیالورونیک وجود دارد که با گذشت زمان از میزان آن کاسته می شود.این ژل باعث می شود عمر اسید هیالورونیک پوست افزایش یافته و زمان تخریب آنها کمتر شود.این ژل بیشتر برای اصلاح نقص صورت و حجم دهی مورد استفاده قرار میگیرد.مدت زمان ماندگاری این ژل ۹ ماه یا بیشتر است و یکی از مهمترین مزایای این ژل این می باشد که در صورت عدم رضایت فرد با تزریق آنزیم هیالورونیداز قابل برگشت می باشد و دارای خاصیت حساسیت زایی کمی است.

 

ژل‌های پلی ال لاکتیک اسید فیلر

این ژل ها از جنس نخ بخیه های قابل جذب مصنوعی غیر سمی می باشند که کاملا برای بدن بی ضرر بوده و به عنوان جایگزین چربی زیر پوستی  می توان از آن استفاده کرد.این ژل بیشتر برای مقاصد درمانی در بیمارانی مانند ایدز مورد استفاده قرار می گیرد چون خاصیت تحریک پوست برای کلاژن سازی را دارد.از این ژل هم می توان برای اصلاح چین و چروک صورت استفاده کرد از مزایای این ژل تاثیر ۹ ماه تا چند ساله و تحریک کلاژن سازی پوست و از معایب این ژل فیلر نیاز به ۳ الی ۶ بار تزریق و زمان بر بودن تاثیر آن است.

 

ژل های بر پایه کلسیم هیدروکسی لاپاتیت

این ژل مصنوعی از ذرات ریز معدنی که داخل آب یا محلول آبی معلق شده اند تشکیل شده.برای اصلاح شدیدترین مشکلات صورت مورد استفاده قرار می گیرد و حجم دهنده بسیار مناسب برای گونه، چانه  و لب ها می باشد.دارای غلظت بالا بوده دارای دوام بالا و خاصیت تحریک تولید کلاژن می باشد.

ژل پلی متیل متاکریلات

این ژل فیلر  در واقع از مواد طبیعی که توسط مواد مصنوعی متاکریلات محصور شده اند که قابل جذب در بدن نمی باشند تشکیل شده است.این ژل خاصیت نیمه دائمی داشته و برای حجم دادن چین و چروکهای اطراف بینی مناسب می باشد.

 

 

 

فیلر چگونه زیر پوست تزریق می شود؟

تزریق فیلر یکسری مراحل قبل از تزریق دارد که بسته به محل تزریق،نوع پوست،و سن افراد متفاوت خواهد بود.ممکن است پزشک معالج تشخیص دهد که قبل از انجام تزریق یک سری آزمایشات انجام شود و یا تست آلرژی انجام پذیرد.مرحله بعدی بی حسی پوست می باشد معمولا ژل های فیلر خود دارای مواد بی حس کننده موضعی می باشند ولی ۲۰ دقیقه قبل از تزریق معمولا از ژل و اسپری بی حسی استفاده می شود.

 

۳ روش برای تزریق ژل وجود دارد

روش سوراخ کردن: این روش برای اصلاح معایب صورت به منظور حجم دهی مستقیم انجام می شود و در این روش سوراخ های متعددی در محل تزریق ایجاد می شود.از این روش معمولا برای اصلاح صورت استفاده می شود.

روش هاشور زدن: این روش برای پخش کردن ژل فیلر به صورت یکنواخت در یک سطح وسیع و بدون ایجاد برآمدگی استفاده می شود.این روش معمولا برای گونه، لب، و حتی سینه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

تکنیک خطی: در این روش تزریق ژل فیلر عمیق تر صورت میگیرد و تزریق ژل در هنگام خروج سوزن انجام می شود.

در انجام این عمل معمولا مجموعه ای از این تکنیک ها استفاده می شود و بسته به مهارت و تشخیص پزشک این روشها متفاوت خواهد بود.

 

معایب انجام تکنیک فیلر

این روش یکی از کم عوارض ترین تکنیک های زیبایی می باشد.ولی یک سری عوارض اجتناب ناپذیر مانند گرانی این تکنیک ها، التهاب در محل تزریق،نیاز به تکرار تزریق، و کبودی در محل تزریق از این عوارض می باشد.ولی یک سری عوارض طبیعی نمی باشد و بسته به مرغوبیت ژل فیلر و مهارت پزشک معالج بستگی دارد. از آن جمله می توان به عدم قرینگی در محل تزریق، ایجاد حساسیت در پوست، و ایجاد عفونت در پوست می باشد.

 

چه کسانی نمیتوانند از تکنیک فیلر استفاده کنند؟

بانوان باردار و شیرده

افرادی دارای مشکلات خونی و انعقادی هستند

وجود عفونت در صورت و یا محل تزریق

درماتوز ها

افرادی دچار بیماری اگزمای پوستی هستند

افراد دارای حساسیت پوستی

 

در انتها

با عنایت به بحث صورت گرفته بایستی به این نکته اشاره کنیم که این روش جوانسازی پوست یک روش کمتر تهاجمی و مناسب می باشد ولی نباید انتظار غیر معمول و معجزه از این تکنیک در خصوص اصلاح معایب صورت داشته باشیم.ولی امروزه تکنیک فیلر  یکی از  پرکاربردترین و کم عوارض ترین روش های جوانسازی پوست می باشد.البته نقش پزشک معالج و مهارت آن در انجام این تکنیک ها بسیار مهم است و نتایج ایجاد شده نیز متفاوت خواهد بود.همچنین استفاده از ژل های ارزان قیمت و نامرغوب نیز یکی دیگر از عوامل موفقیت و یا عدم موفقیت این عمل خواهد بود.

منبع: گل افشان آرایش

این مقاله را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در facebook
Share on Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Share on Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
Share on Linkdin
اشتراک گذاری در pinterest
Share on Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر

به اطلاع میرساند پرداخت و خرید نهایی سفارشات از سایت گل افشان انجام میپذیرد. بنابراین برای خرید محصول به سایت مرجع ارجاع داده میشوید.