چگونه در وضعیت حال حاضر جهان جوان بمانیم؟

تغییر سبک زندگی و لایف استایل انسان  از سال های گذشته دائم دچار تغییر بوده است. دیجیتالی شدن ابزار و کاهش تحرک انسان، افزایش سرعت زندگی و کم شدن زمان استراحت و تغذیه و عدم توجه به تغذیه مناسب باعث شده است که جواب این سوال که چگونه جوان بمانیم دشوارتر شده است. البته احساس جوانی با جوان ماندن اعضا و اندام بدن از لحاظ فیزیکی دو بحث جداگانه است ولی در نهایت منجر به یک هدف و راهکار می شود. امروزه با گسترش افسردگی و شیوع بیماری هایی که انسان را به سمت افسردگی سوق می دهد کمتر کسی به فکر جواب سوال چگونه جوان بمانیم است. به ویژه در کشور ما که مشکلات اقتصادی هم  بر روی سبک زندگی تاثیر فراوان گذاشته است. ولی با چند راهکار ساده می توان تفاوت هایی در زندگی ایجاد کرد که خودمان هم از نتایج آن لذت خواهیم برد.

 

جوان بمانیم

 

تناسب اندام و تاثیر آن بر سوال چگونه جوان بمانیم ؟

انسان از دیرباز دنبال اکسیر و روشی برای جوان ماندن بوده است زیرا میل به جاودانگی دارد. ولی با پیشرفت علم متوجه شده که تنها راه سالم ماندن و یا به عبارتی جوان ماندن ورزش و تقویت و سلامت نگه داشتن بدن است. یکی از راه هایی که به اخیرا هم در کشور ما و هم در سایر کشور ها به آن در راستای چگونه جوان بمانیم توجه شده تناسب اندام است. حتی این موضوع تا آنجایی پیشرفته که ورزش هایی برای این منظور ابداع وطراحی شده است که  به نمونه هایی از این ورزش ها اشاره می کنیم:

 1. ورزش زومبا: این ورزش یک ورزش با سرعت بالا و شاداب و با تحرک بالاست علاوه بر افزایش خونرسانی به تمام قسمت های بدن باعث ایجاد حالت روحی و روانی مناسب نیز خواهد شد.
 2. پیاده روی آهسته: یا همان دویدن ملایم که باعث افزایش ضربان قلب و افزایش خونرسانی در تمامی قسمت های بدن می شود. اگر این پیاده روی در طبیعت و در محیطی باشد که فرد در آن لذت ببرد تاثیر آن دوچندان خواهد بود.
 3. استفاده از وزنه: وزنه زدن به مدت ۳ روز در هفته و هر بار ۳۰ دقیقه توصیه می شود. لازم نیست وزنه ها خیلی سنگین باشند. این ورزش بطور مداوم باعث تقویت عضلات و عدم شل شدن و افتادگی پوست در اندام های بدن می شود.
 4. قدم زدن روزانه: این ورزش برای افراد سالمند که توان فیزیکی دویدن را ندارند توصیه می شود. لازم نیست زمان خاصی در نظر گرفته شود ولی اگر به صورت روزانه و به مدت ۱۵ دقیقه این فعالیت انجام شود بسیار چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی بسیار تاثیر مثبت بر افراد دارد. و یکی از راهکار های چگونه جوان بمانیم در سنین بالا است.
 5. یکی از تاثیرگذارترین ورزش ها که توام بر روح و روان و جسم تاثیر می گذارد ورزش یوگا می باشد. البته این ورزش باید تحت نظر مربی و کارشناس مجرب انجام پذیرد تا تاثیرگذاری بهتری داشته باشد.
 6. ماساژ یکی از راهکارهایی که البته در تناسب اندام چندان تاثیری ندارد ولی برای سلامت روح و روان و رفع خستگی ناشی از ورزش موثر است این مورد می باشد.
 7. شنا و ورزش های آبی.
 8. ورزش ایروبیک یا همان تمرینات Hiit: که مانند زومبا ورزشی محرک گردش خون و باعث تناسب اندام و تاثیر گذاری بر چگونه جوان بمانیم می شود.
 9. ورزش جدید پیلاتس: که با حرکات آرام انعطافی و کششی باعث تعریق کم و آرامش بدنی و تناسب اندام می شود.
 10. دوچرخه سواری: که یک چربی سوزی یکنواخت در تمامی قسمت های بدن ایجاد کرده و همزمان باعث تقویت عضلات پا می شود.

 

نکته: تناسب اندام علاوه بر کمک به اینکه یکی پاسخ های سوال چگونه جوان  بمانیم به صورت جسمی است همزمان باعث افزایش اعتماد به نفس و  داشتن حس خوب در هنگام حضور در اجتماعات و جامعه نیز می شود. زیرا کسی که اندام مناسبی دارد معمولا لباس نیز در اندام فرد به زیبایی نشسته و معمولا جز افراد خوش پوش به حساب می آید.

 

 

چگونه با استفاده از تغذیه مناسب جوان بمانیم؟

رسیدن به تناسب اندام و جوان ماندن تنها با ورزش میسر نمی شود بلکه مکمل آن تغذیه مناسب است. نمی شود فرد در وعده روزانه خود تماما از کربوهیدرات و چربی استفاده کند و انتظار این را داشته باشد تا پوست و اندامی مناسب داشته باشد. بطور کلی استفاده از غذا های گیاهی برای سلامت مناسب است ولی این به معنای ترویج وجترین شدن نیست زیرا که سایر مواد غذایی هم برای بدن لازم و ضروری است.  در این قسمت به غذاهایی که کمک میکنند تا جوان بمانیم اشاره خواهیم کرد:

 1. خشکبار: بادام و برخی از خشکبار بعلت داشتن مواد ضد اکسیدانی مانند ویتامین E , بیوتین برای این منظور مناسب هستند. ولی تمامی مواردی که ذکر می شود باید به صورت متعادل مصرف شوند.
 2. میوه جات : بدن انسان بهتر است روزانه مقداری فیبر دریافت کند میوه هایی مانند سیب یکی از بهترین منابع برای این مواد می باشند. همچنین میوه هایی مانند زغال اخته که ضد آلزایمر بوده و هویج که حاوی مقادیر زیادی ویتامین A می باشد. از میوه های دیگر می توان گیلاس و گریپ فروت را نیز نام برد.
 3. شکلات تلخ: شاید برایتان جالب باشد که شکلات تلخ هم یکی از موادی است که باعث می شود تا جوان بمانیم. این ماده به شرطی که دارای میزان کاکائو بالای ۷۰% باشد باعث ترشح هورمونی معروف به هورمون شادی و سرخوشی در بدن می شود که این هورمون سروتونین نام دارد.
 4. تخم مرغ: یا توجه به تبلیغات غلط در مورد این ماده غذایی مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ می تواند در روند جوان ماندن بدن بسیار تاثیرگذار باشد. چنانچه در منو صبحانه انگلیسی همواره تخم مرغ حضور دارد.
 5. نقش حبوبات: حبوباتی مانند لوبیا چیتی و عدس با داشتن مقادیر بالای آهن و ویتامین های گروه B نقش موثری در این روند داشته باشند.
 6. لبنیات: کاملا مشخص است که لبنیات نه تنها در مورد اینکه چگونه جوان بمانیم بلکه در سلامت تمامی قسمت های بدن تاثیر دارد موادی مانند شیر، ماست و پنیر از جمله این موارد می باشند.
 7. غذاهای دریایی: همانطور که مستحضر هستید ژاپن کشوری است که دارای بیشترین افراد با سن بالای ۱۰۰ سال است و دلیل آن هم استفاده از غذاهای دریایی می باشد. ماهی هایی مانند سالمون، ساردین،و غذاهایی مانند صدف و میگو که دارای مقادیر بالای امگا ۳ می باشند بسیار در این مورد پیشنهاد می شوند.
 8. آب: یکی از مهمترین و حیاتی ترین مواد برای بدن تامین میزان مناسب آب روزانه بدن می باشد. که در صورت عدم تامین این ماده جذب بسیاری از مواد مختل شده و یا ناقص صورت می گیرد

 

نکته: طبق یک قانون کلی باید در وعده های روزانه خود از تمام مواد لازم برای بدن وجود  داشته باشد ما مجاز نیستیم تا ماده ای را از جیره غذایی خود حذف کنیم و از ماده ای بیش از حد در غذای خود استفاده کنیم این روند باعث می شود تا جوان بمانیم. 

 

 

مراقبت از پوست و مو چگونه باعث می شود تا جوان بمانیم؟

یکی از قسمت های مهم بدن که همواره و از سالیان دور سلامت آن  مورد توجه بشر بوده پوست و مو می باشد. شاید به دلیل اینکه این قسمت ها بیشتر در معرض دید خود فرد و سایر افراد قرار دارد. سفید شدن مو و چین و چروک پوست از دیرباز نشانه پیری بوده است. و امروزه روش های مختلفی برای جلوگیری از این روند چه به صورت طبیعی و چه با روند پزشکی ایجاد شده است.

 1. مرطوب نگه داشتن پوست: برای این منظور شستشوی روزانه ۲ بار در روز و استفاده از کرم های معتبر مرطوب کننده توصیه می شود. همچنین نوشیدن مقادیر مناسب آب به این موضوع کمک می کند.
 2. ورزش کنیم تا هم پوستمان جوان بماند و هم خودمان جوان بمانیم: ورزش هایی که باعث افزایش جریان گردش خون و یا به عبارتی باعث افزایش ضربان قلب می شوند تاثیر بسیار شایانی در جوان ماندن پوست دارد. زیرا باعث از بین رفتن و ریزش سلول های قدیمی و مرده پوست و متولد شدن سلول های جدید می شود.
 3. تامین کلاژن پوست: گذشت سن، سیگار کشیدن و در معرض آفتاب قرار گرفتن بدون مراقبت و همچنین آلودگی هوا از دلایل کاهش کلاژن پوست بدن انسان است. برای اینکه جوان بمانیم و پوستمان جوان به نظر برسد باید از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده کنیم از کرم های حاوی ویتامین C که جدیدا به بازار عرضه شده و مفید نیز هستند استفاده کنیم و دخانیات هم مصرف نکنیم.
 4. از حساسیت و تحریک پوست جلوگیری کنیم: برای این منظور نباید از موادی استفاده کنیم که برای پوست مضر بوده و موجب خارش و قرمزی آن شود. این مواد در افراد مختلف متفاوت است. و معمولا توسط خود فرد شناسایی می شود.
 5. جلوگیری از افتادگی پوست: ورزش کردن و استفاده مداوم از وزنه با برنامه ریزی مناسب برای تمامی قسمت های بدن تا حد زیادی از این حالت جلوگیری می کند و باعث می شود تا جوان بمانیم.

در انتها:

با عنایت به تمامی موارد ذکر شده که باعث می شود تا جوان بمانیم  ولی یک نکته اساسی که مکمل تمامی موارد بالا است وجود دارد و آن مثبت اندیشی و حال خوب است. تحقیقات نشان داده افرادی که از زندگی و یا نوع زندگی خود راضی هستند در هر شرایط مالی بیشتر جوان می مانند و جوان به نظر می رسند. البته نقش محیط و کار و استرس های فردی نیز کتمان ناپذیر است. امروزه محصولات شیمیایی فراوانی هم برای این منظور در بازار موجود می باشد که البته بایستی تحت نظر متخصص و از برند مناسب استفاده شود. وگرنه برای اینکه جوان بمانیم هزینه گزافی پرداخت خواهیم کرد.

منبع: گل افشان آرایش

این مقاله را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در facebook
Share on Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Share on Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
Share on Linkdin
اشتراک گذاری در pinterest
Share on Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر

به اطلاع میرساند پرداخت و خرید نهایی سفارشات از سایت گل افشان انجام میپذیرد. بنابراین برای خرید محصول به سایت مرجع ارجاع داده میشوید.